Családomról,s magamról

1945-1956.

 

  1946.augusztusában Budapesten születtem, a VIII. kerületben. A Keleti melletti Csikágóban. A Verseny utca egyik  négyemeletes  házában, egy földszinti, udvari lakásban laktunk. Szoba, konyha, spejz.  A mellékhelyiség kinn az udvar sarkában volt. A villany nappal is égett a lakásban. Kellett. Négyen laktunk ott. Anyám, Apám és a két évvel idõsebb bátyám.

Anyám árvalány volt. Leányfalun született leányanyától. Négy éves volt, amikor anyja meghalt tüdõbajban. Anyja cselédlány volt. Neve szerint tót. Apja sváb,vagy német.Tûzoltó és suszter.  Kis  háza az egyik pesti temetõ mellet volt. Úgy emlékszem, hogy kedvelt minket. Sokszor jártunk ott. Többi gyereke távol volt. Ki Németországba, ki vidékre szakadt. A kapcsolatot a többiekkel nem tartottuk. Sohasem vette anyámat nevére. Elvárta, hogy menjünk, hogy lá-látogassuk. 1954-ben halt meg. Akkor már  Zuglóban laktunk. Egy szombaton akartunk kimenni, de akkor a szombat munkanap volt. Anyám a Rákóczy úti Divat -csarnokban dolgozott  Este 6 óra körül zártak, hétóra lehetett, mire hazaért. Így aznap már nem mentünk ki a nagypapához.

 

Éjjel két óra húsz perckor csörrenésre ébredtünk. Az éjjeli szekrényrõl leesett az ébresztõóra, az üvege is összetört. Leesett az éjjelilámpa és egy festett, körülbelül 20 centis Szûz-Mária porcelán szobor.  Felébredtünk. Szüleink a másik szobából rohantak át a zörgésre. A szobor a talpára esett, s azéjjeli lámpa sem tört össze. Visszafeküdtünk.Vasárnap délelõtt mentük ki. Nagyapám akkor már nem élt. Elõzõ nap délután nagyon várt minket. Akkori élettársától, vagy feleségétõl folyton rólunk kérdezett. Végrendelkezni akart ? Mondtam, anyám 4 éves korában árván maradt. Leányfalun és Szentenderén rokonoknál nevelkedett, cselédkedett. Gyerekkorában vegyesboltba került, s l6 évesen már a Tabánban dolgozott.A Döbrentei téren,vagy Döbrenteiéknél ? Ott ismerkedett  meg apámmal, aki a Tabánban született.Négyen voltak testvérek. Négy fiú. Anyjuk gyerekkorában cseléd volt, s a századforduló táján még Hollandiába is eljutott. A négy  gyerek mellett már nem vállalt kötött munkát. Mosást, meg esetenként takarítást vállalt. Meg állandóan olvasott. Újságot, könyvet, mindent, amihez hozzájutott. Nyolcvan éves is elmúlt, amikor naponta felolvasta nagyapámnak az újságot. Így nagyapám már olvasni is elfelejtett az utolsó éveiben. Nagyapám a Nemzeti Bankban dolgo-zott. Hivatalszolga volt. Fuss ide, fuss oda.  Stanecli cukorért, tízóraiért. A banktól kapott ka- bátot évente másik gyerek kapta. Az ajándék szénrajzokat meg sajnos körbevágta, mert kisebb kereteket kapott hozzá, így a szegedi árvízrõl készült képek szerzõje mai napig ismeretlen elõttünk.

A  Rákóczy haldoklásáról  készültkép eredetisége állandó  családi vita tárgya volt, így  valamelyik idõsebb testvér jussolta.  Nagyapám hivatalszolga volt. 4 gyereket nevelt fel. Az elsõ világháborúban huszárként szolgált. A huszárok évkönyvében is szerepel. Emberségéért kitüntetést is kapott. Ma napig is õrzöm. Ez maradt meg tõle. A legidõsebb  fiú, Ferenc bankhivatalnok lett. Szakmát is adtak nagyapámék a kezébe. A férfi szabó  mesterséget  is kitaníttatták vele. Szabadidejében Tabánról festett képeket.Vízzel, temperával. A második  fiú, Józsi az órás szakmát tanulta ki. Õk ketten a  második világháború végén a nyugatiak fogságába estek. A fogságban összekerültek. Feri pokrócokból kabátokat szabott, varrt, Józsi az órákat reparálta. Sohasem panaszkodtak a fogságra.

Apám a harmadik fiú a Fehérsas téri iskolába járt.Raccsolt. Az iskola igazgatója naponta körbejárt és a beszédhibás gyerekekkel egyenként foglalkozott.

A nyelv és a szájmozgatást ugyanazzal a ceruzával gyakoroltatta.  Apám hibátlanul beszél. Én ma is raccsolok. Azután apám vasmunkás lett. A BESZKÁRT-nál tanulta ki az esztergályos mesterséget, majd a maróst, majd a többi gépmunkát. A vállalat neve változott, de apám  47  éves munkaviszony után ugyanattól a cégtõl vett búcsút. BESZKÁRT, FAÜ, BKV. Csak a nevek, a vezetõk száma ésa vezetõi szintek száma változott az évek során.  Esztergályoskéntkezdett, s mérnökként, csoportvezetõként mentnyug- díjba. Kormánykitüntetést nem kapott, mert csak dolgozott. Élmunkás, kiváló dolgozó, törzsgárdatag

volt. S a pártba sem lépett 1956 után vissza, igaz, hogy akkor a munkástanácsba is be akarták választani. Apám is kijutott a frontra. Kétszer hívták be. Másodszor a Don-kanyarig jutott. De ez egy másik történet. Apám már megírta, s remélem csatolhatom ehhez az íráshoz.A negyedik fiú, a legkisebb, tanult ember lett.Imre tanítóképzõt végzett. A frontra, a háborúba így zászlós-ként, vagy ahogy mondták karpasszományosként került, s orosz fogságba is került. Ólombánya, szénbánya kezdte ki azegészségét. Legfiatalabbként legidõsebbnek nézett ki. Õ sem panaszkodott. Vagy talán megtiltották? Hazajött,dolgozott, tanár lett. Most nyugdíjas, de nem szívesen emlékszik arra az idõszakra. Vagy az arcán, szemén idõnként megjelenõ remegés a múltat idézné? Szabadidejében olajfestményeket készít. Családról, képzelt, vagy  fényképezett tájakról. Virág és gyümölcs csendéletekrõl.

Nagyszüleim a tabáni Apród utcai házból 1943-ban kiköltöztek Érdre. Károlyi kimérette birtokát, s így nagyapám, a négy gyerek és a háztartásbeli feleség mellett, vagy annak ellenére ház és telektulajdonos lett.

Szoba-konyha, éléskamra, pince. Kisház. Kétszáz négyszögõl. Villany helyett petróleumlámpa szolgált életükben. A víz a saját kútból kicsit meszes volt. A szappan sohasem habzott. Náluk lenni élmény volt. Nagyanyám sört fõzött malátából. Izét máig a számban érzem, de sajnos azt az ízt már nem lelem.A szörpök, a falevelekbõl fõzött teák, a nyulak és a pár tyúk, a famászás és a fáról való gyümölcsevés nekünk pesti srácoknak fenséges élményt jelentett.

Sûrûn kijártunk. Nagytétényig kék busszal, mert  az ingyen volt. Onnan vonattal, vagy gyalog Érdligeten keresztül, a vasúti töltés mellett. Gyalog, mert akkor megspóroltuk azt az 1 Ft 10 fillért, amibe egy öt kilóméteres teljesárú vasúti jegy került Igaz, hogy személykocsi helyett sokszor marhavagonba kellett felkapaszkodnunk. A út felén hizlalda szagát éreztük. Valahogy akkor több disznó volt ott. Anyám és apám 1942-ben  házasodott össze. A szülõk ellenezték a házasságot, legalábbis apám szülei, mert anyám árvaságát, szegénységét nem akarták elfogadni. Apám a katonaságból szabadságra jött haza, amikor az esküvõ idõpontját kitûzték. A gyors esküvõ miatt sokáig súgdolózott a család, pedig a bátyám csak két év múlva született. Szerény esküvõ volt. Olyan, mint az életük. Bátyám a  háború alatt született a Bethezda Kórházban.  Velem  anyámat a Corvin áruház mögötti kórházba vitték. Soha nem volt olyan hideg augusztusban, mint 1946-ban. Anyám a folyosón, majdnem a kövön egy hordágyon feküdt.

 

Fázott. Apám télikabátot vitt be takarónak.Megszülettem, de anyám súlyos beteg lett. Felfázott, s  hónapokig feküdt magatehetetlenül. Apám kénytelen volt ellátni, annak ellenére, hogy elõ-szõr meg sem akart nézni. Leánygyermeket várt,mert fia már volt. Vasmunkához szokott kezé-vel félt megfogni, fürdetni, pelenkázni. Apám lányt isszeretett volna,. de miattam, s a betegség  miatt anyámnak nem lehetett több gyereke. Sok dologra nem emlékezhetem, de szüleim emle-getik,hogy  másféléves koromban vérhasban megbetegedtem. Apám  bevittkórházba, de kiad-tak azzal, hogy nekem már mindegy.A Murányi utcában volt egy idõs zsidó orvos. Õ nem tartott reménytelen esetnek, így hát meggyógyultam.Anyámék kecsketejjel erõsítettek, amit Szentendrérõl hoztak. Mondják, hogy abban az idõben a zsírt is  dugdosni kellett elõlem. Megéreztem és csak úgy magában, két kézzel tömtem magamba. Bátyám pedig a hagymákra volt veszélyes. Imádta.

A házban, s a Keletinél éltük a pest srácok életét.

Belógtunk a pályaudvar peronjára. Akkor  még  volt peronjegy. Felugráltunk a vonatokra.  Rohantunk  a targoncák után és  fürtökben lógtunk rajtuk,  amíg el nem zavartak. S azután újra vissza. A Verseny utcában abban az idõben csöndes postás kocsik közlekedtek. Mint a Kacsák, úgy jártak, lelógott a fenekük. Nagy ládában sok akkumulátor volt az elektromos csomagszállító autók alján. Mostanában, amikor a Deltában nagy lelkendezve adnak hírt elektromos autókról, mindig eszembejutnak azok a  póstáskocsik. A Capitol mozi volt a 70-es Posta mellett. Ahol most a buszvégállomás van. Elsõ filmélményem oda fûzõdik." A megfagyott gyermek "címû filmet láttam ott. Több, mint 40 év után ismételték csak meg a filmet. A Százház utca elsõ, vagy második házán lévõ, úgy emlékszem piros színû lámpát is emlékezetembe tudom idézni. Azután, hogy  a házat bezárták, a mennyezet alá függesztett szobáival, még sokáig kint volt a lámpa. Sokára szerelték le. A Verseny utcában a szaloncukrot a szomszédokkal közösen fõztük, daraboltuk, vágtuk a papírt és csomagoltuk. Kályhaezüsttel diót festettünk. Öt éves voltam, amikor Zuglóba költöztünk. Apámék egyik esküvõi tanúját, aki a textiles szakszervezetimozgalomban tevékenykedett, kiemelték. A lakásügybe került.  Úgy hiszem az Õ segítségével kaptunk meg egy akkor még három és félszobás, nagy tanácsi bérlakást.  Az egyik szoba ötször kilenc méteres volt.Sajnos, Apámék felajánlották a lakás harmadát levá lasztásra. Maradt egy  két és félszobás, s utólag a bánat.

A zuglói lakásunk kertes házban volt. Tizenegy lakás, félemelet. Kert. A kert végében orgonabokrok. Milliónyi kincs volt a bokrok alatt. Lõszerek, töltényhüvelyek, német acélsisakok. Megtaláltuk, s dugdostuk a fellelt kincseket. Találtunk egy lyukas szenesedényt, s a kincseinket olajos rongyba csavarva elástuk.

A házmester késõbb garázst épített a kincseink fölé.Így feltárásuk az utókorra marad.  Az ud-varban  kisház is volt. A Vénus gyár raktározott kölnis és krémes üvegeket, tégelyeket, címkéket, sõt  kõpúdereket a pincében. Szûk, kerek ablakon, a dróthálót kilyukasztva jutottunk pecázással hozzájuk. A kisház tetejéig tornyoztuk télen a havat, s onnan szánkóztunkaz udvar vé-géig. Vagy hadijátékot játszottunk, hóvárakkal, hógolyókkal.

1952. Én is megkezdtem az iskolát. Az Egressy út 69-ben. Még külön volt a fiú iskola. A koedu-káció késõbbi találmány.

Mostanában sokan állítják, hogy a vallás gyakorlása problémás volt. Lehet, hogy igazuk van. Én úgy emlékszem és a szüleimék is mondták,  hogy a vezetõ pártfunkcionáriusoknak, párttit-károknak, vezetõségi tagoknak a templom  és az egyházi esküvõ tiltott gyümölcs volt. Én a saját tapasztalataimról beszélhetek. l952-ben az Egressy úti általános  iskolábanelsõ osztályos tanuló voltam. Az egyik nap bejött az iskolába a Bosnyák téritemplom papja.   

- Lehet Hittanra jelentkezni gyerekek- mondta.

Pohl Margit néni a  tanítónõnk bíztatott minket,hogy bátran jelentkezzünk. Otthon elmondtam a szüleimnek, hogy hittanra járok.  Apám semtiltakozott,pedig akkor csoportbizalmi volt.

1946-ban megkereszteltek, római katolikus származású vagyok, így többed magammal beiratkoztunk. Hittanra,

1952-ben.1953-ban elsõ áldozó is voltam.Amikor velem egyidõsek, vagy fiatalabbak a vallás-gyakorlás nehézségeit említik, én gyanakvássalnézem, s hallgatom Õket. Vajon más ország-ban éltünk?Vagy más okuk volt, hogy mást mondanak?

Tanultunk, hittanra jártunk, könyvtárba jártunk.

Sportolhattunk. Hét évesen a Rudasba jártunk az Elõre kölyökcsapatába úszni. A havi tagdíj 2,- vagy 5,-forint volt. Edzés elõtt és után a Gellérthegy villámhárítóján másztunk fel a hegyre a forrásoktól. Azután kerültünk a Szabadság híd felé, mert az  Erzsébet híd még romokban he-vert. Feljebb még állt a Kossuth híd. Azon még orros 2-es buszon is utaztam. De gyalog biz-tosan átmentem szüleimmel a Dónáth utcai rokonokhoz. Mert a hídon 56 elõtt már csak a gyalogos forgalmat engedélyezték.  Úgy  emlékszem,hogy a pillérek fából készültek,s azért zárták le a közúti forgalom elõl. Az orros, csõrös buszon utazni nekünk gyerekeknek külön élmény volt. A vezetõés a motor válaszfallal volt elkülönítve.  Azon a szük helyen a szélvédõig ki lehetett állni.Csak odaszálltunk fel.

Apám velem együtt iskolás lett. Az Autóközlekedési Technikumba iratkozott be. Technikus lett. Még esztergapadon dolgozott abban az idõben. Este késõn járt haza. Felébresztett és együtt mentünk ki a konyhába, egy  tányérból vacsoráztunk. Neki úgy jobban esett a falat. Ebben az idõben két majdnem súlyos eset történt.

 

A tintatartó a konyhaszekrény tetején volt. Bátyám nyolc, kilenc éves lehetett, amikor a hokedlirõl nyújtózkodott érte és közben a szekrény tetejébe kapaszkodott. A szekrény felsõ része kibillent és az összes porcelán összetört a konyha kövén. A szomszédok segítették a szemetes edénybe való lecipelést és a redcsinálást. Apám akkor használta elõszõr a nadrágszíját. A bátyám elémállt, így a szíj vége rajtam csattant. Nem tudtam, hogy azt az állapotot kell majd sokáig megszoknom.

A másik. Elsõs, vagy másodikos koromban történt. Karácsony elõtt megtaláltam az elrejtett  csillagszórókat. Barátommal, Csabával kipróbáltuk. Közben valaki csöngetett, ezért az égõ csillagszórót a szennyesládába, vagy az alá dugtuk. A szomszédok az ajtó alatt kiszivárgó füstre figyeltek fel. Akkor már konyharuhával az arcunk elõtt, hasas bögrékkel próbáltuk oltani a tüzet. Nekünk nem sikerült az oltás és a házmesternéni rámolta ki a szennyes ruhákat és oltotta el a tüzet.

A tûz elaludt, a szomszéd hazament, mi visszapakoltuk a szennyest és az iskolatáskát ma-gamhoz véve világgá mentem. A második utcáig jutottam, mert szerencsére apám hazaért, s az újonnan fellobbanó tüzet eloltotta. Azután megkeresett, egy utcával odébb utolért és hazavitt. Amit akkor kaptam, akkor megérdemeltem.

Ebben az idõben jól tanuló, de nem jó magaviseletû gyerek voltam. Az ajkamat az Egressy téri mérleghintán ugratás közben rendszeresen betörtem. Fejemet felül csak egyszer, vasszánkónkkal, ahogy nekifutva ráugrottunk. A vasszánkót és egy alumínium tárcsás tömörgumi kerekû rollert apám csinálta. Büszkék voltunk rájuk, mert a környék legerõsebb, leggyorsabb ródlija és rollija a mienk volt. Habárhol elhagytuk õket, mindig hazahozták.  Volt, hogy Béla bácsi a körzeti megbízott. Egyszer a rollert keresve a rendõrõrsre is bementem. Béla bácsi csak úgy adta vissza, hogy Õ rollizhatott hazáig.A vékonyvázu tömörgumi kerekü biciklink is különleges volt. Sajnálom, hogy egy szenesember elkunyerálta.

Az iskolában jeles tanuló létemre körmöst is kaptam. Minden rokonunk pesti volt, így nyáron apám volt katonatársai fogadtak be nyaralni a bátyámmal együtt. Piricsén a tejcsarnokban, Nagybaracskán a péknél nyaralhattunk, kóstolhattuk a vidéki életet. Szõrén is megültük a lovat, szénapajtában aludtunk. Nyáron kigömbölyödtünk, s télen lefogytunk. Krumplit Nyírségbõl hozattuk. A Bosnyákon a krumpli és a paradicsom befõzéskor, eltevéskor hatvan fillér volt, s a dinnyének 16 fillér volt kilója.

Narancs, banán, citrom csak mesékben, vagy regényekben szerepelt, s Sommerset Maugham novelláiból tudtam meg, hogy kókuszdió és ananász is létezik.

Csokoládét évente legalább háromszor kaptunk. Karácsonykor, Húsvétkor, Mikuláskor. Ha tudtak szerezni a szüleink. Pedig apánk élmunkás volt. Anyánk pedig a Budapesti Csemege Vállalatnál dolgozott, élelmiszerboltban volt eladó,  a Divatcsarnok földszintjén.A politikával a családunk nem sokat foglalkozott.Apám 1938-tól Vasas szakszervezeti tag, 1942-tõl a Szociál Demokrata Párt tagja lett. Amikor Marosán vezetésével a Kommunista Párt bekebelezte a Szocdem Pártot apám is átlépett. Az 5O -es években csoportbizalmi is lett. Fizikaiként. Nem emelték ki. Vagy nem vállalta. Mert emlékszem,hogy amikor Pióker Ignácból sztahanovistát csináltak Õt is kapacitálták. Akkor már élmunkás volt. Mesélte, hogy hány ember dolgozott a munkaversenyben résztvevõ keze alá és csak a gépmunkást vették figyelembe az értékelésnél. De akkor az volt a divat. Nem vállalta. Lehet, hogy félt. Megélte a háborút. Flekktífusszal került haza. A hetven kilós ember közel negyvenre fogyott. A Czázár András utcai garázsban dolgozott. Az oroszok gyûjtötték a hadifoglyokat. Ha hiányzott a létszám, utcai járókelõket is belöktek a sorba. Abban az idõben a bátyámat gyerekkocsiban tolva úszta meg a deportálást. Pedig a javítómûhely orosz irányítás alapján dolgozott. A fõmérnököt is majdnem így vitték el.

Közeli volt az élmény. Több, mint két év a fronton. Hatalmi harcok, államosítás, létbizonytalanság. Békekölcsön jegyzés.

A háttérben maradni. Túlélni. Élni, s nem villogni. Én a szüleimnek adnám a legnagyobb kitüntetést. Éltek dolgoztak, építették az országot, nevelték a gyerekeiket. Szakmailag továbbképezték magukat.

Nem tolakodtak,  s emiatt lemaradtak.

 

 

to be continued

 

Budapest, 1994.február

 

by Leslie Stoner